ПРО НАС І НАШ ПІДХІД
Впевнений, що в будь-якій сфері діяльності присутній дивний феномен — за однією і тією ж назвою послуги стоїть абсолютно різне наповнення. Думаю, що і ваші конкуренти частенько пробують продати “пустишку” під виглядом схожого на вашу пропозицію продукту.
Коли ми купуємо хліб чи м’ясо, то нам простіше визначити якість і вибрати те, що очікуємо. А якщо купуємо налаштування систем управління бізнесом?
Можна, звісно ж, поступити просто — вибрати, де дешевше і все. Але в одному випадку ваш бізнес отримає сильний інструмент для розвитку, а в іншому — головний біль для персоналу.
Щоб зрозуміти різницю, потрібно заглянути всередину — подивитися в те, що стоїть за кожним етапом роботи. Наприклад, звернути увагу на те, для чого і як проводиться перша зустріч. Подивіться на те, хто проводить зустріч — бізнес-аналітик чи менеджер з продажів. Подивіться на глибину запитань. Подивіться на реакцію — киває чи уточнює.
В цілому достатньо трохи уваги і все таємне стає явним. Визначитись з тим, що перед вами експерт, не так вже і складно.
Щоб ви не купились на однакову обгортку, я хотів би поділитися історією формування саме нашого стилю роботи. Адже підхід будь-якої компанії не з’являється просто так, правда ж?
Я з тих, кого називають “бувалими” комп’ютерниками. Починав з роботи з масивами інформації, потім пішли проекти по облікових системах для бухгалтерів і поступово я все більше занурювався в сферу цифр і аналітики. Але на відміну від інших програмістів, мене тягнуло не програмування, а ті задачі, які я міг вирішувати за допомогою програмного коду.
Я бачив, що жодна мені компанія не брала на себе відповідальність за вирішення тих задач, заради яких, власне, їм і платили гроші замовники. Вони просто встановлювали програми.
Чим більше я вивчав ринок пропозицій, тим більше помічав один момент — всі підрядники пропонували одне і теж. Вони продавали програми і їх налаштування, але нікого зовсім не хвилювало, чи вирішували дані сервіси проблеми клієнта.
Тоді я став пропонувати колегам змінити схеми роботи з клієнтами
Давайте починати з заглиблення в діяльність компанії, з вивчення бізнес-процесів, і завершувати не налаштуваннями обраної системи, а наданням допомоги команді замовника в переході на нову систему. Говорячи по-іншому, робити все, щоб перевести підприємство на нову систему максимально швидко і безболісно для співробітників.
По-перше, — відповідали мені, — ми не менеджери і не HR, і точно не психологи. Цим хай їх керівник компанії займається.
Моя кар’єра йшла вгору, але паралельно я виношував концепцію відкриття свого бізнесу
Давайте починати з заглиблення в діяльність компанії, з вивчення бізнес-процесів, і завершувати не налаштуваннями обраної системи, а наданням допомоги команді замовника в переході на нову систему. Говорячи по-іншому, робити все, щоб перевести підприємство на нову систему максимально швидко і безболісно для співробітників.
Нарешті я зустрів однодумця, який не починав зі скептичного кивання головою, а тут же підхоплював мої думки “Цікаво. Давай подумаємо, як реалізувати...”
З'явилася можливість інтегрувати наші знання, а саме — накінець ввести в роботу фінансову аналітику будь-якого рівня.
Ми розробили особливий підхід, першим кроком якого була не продажа послуги чи програми, а вивчення діяльності компанії, вивчення її ситуації, проблем і бізнес-процесів, формування цілей і розробка дійсно індивідуальної ефективної пропозиції.
Через деякий час ми відкрили SILLANIUM і одружилися...
Від команди і управління нею залежить дуже багато. Я пишаюся тим, що ми з Віктором змогли створити таку команду, котра може все: програмувати, впроваджувати, консультувати і, головне - відповідати за результат. За це наші клієнти нас і люблять.
Пройшов час. І зараз ми впевнено можемо сказати, що пишаємося успіхами своїх клієнтів і пишаємося тим, що внесли вклад в їх розвиток. Пишаємося тим, що формуємо культуру роботи с програмами BAS, щоб обрана програма стала незамінним помічником і опорою бухгалтеру, аналітику, фінансисту, менеджеру і, звісно ж, власнику компанії.