Неліцензійне програмне забезпечення - яка відповідальність?

Неліцензійне програмне забезпечення - яка відповідальність?

На даний момент важко уявити підприємство без комп'ютерів. Комп'ютери полегшують роботу, роблять її швидше, автоматизують безліч операцій і т.п. І на кожному комп'ютері використовується різне програмне забезпечення (ПЗ): операційні системи, бухгалтерські програми, офісні програмні пакети, проектне програмне забезпечення ті інші програми. І тут стає питання авторських прав.

Так уже склалося, що в нашій країні авторське право не в честі, і дуже часто на комп'ютерах використовується неліцензійне ПЗ. Давайте домашні комп'ютери залишимо на совісті їх власників, а ось комп'ютери на підприємствах і відповідальність за порушення авторських прав розглянемо докладніше.

Сьогодні в законодавстві України чітко прописано, в чому полягає авторське право, способи його захисту і відповідальність, яку можна понести за порушення цих прав. Все це прописано в спеціальних законах України: Закон України «Про авторське право і суміжні права», «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі», «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг». Ст. 8 Закону України «Про авторське право і суміжні права» свідчить, що комп'ютерні програми являють собою об'єкт авторського права. Відповідно до Закону виключно автору програми належить право використання, дозвіл використання іншими особами таких програм.

Найпростішим і найбільш вигідним з економічної точки зору способом є діяти в рамках закону. Так, банально, але це факт. Потрібно або домовитися з власником авторського права про використання, розпорядженні чи володінні об'єктом права. Однак, іноді виникають ситуації, коли користувач встановлює щось з інтернету і навіть не підозрює, що порушує чиїсь авторські права. Згідно із законодавством України за використання неліцензійного програмного забезпечення передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність - штраф від 170 грн. до 3400 грн. з конфіскацією носіїв контрафактних примірників (ст. 512 Кодексу про адміністративні правопорушення). Вилучення комп'ютерів, на яких встановлено неліцензійне ПЗ, здійснюється на підставі ст. 260, ст. 265 КУпАП, Гл. 16, 17 КПК. І це не все! Автор програми має право подати до суду позов про відшкодування грошової компенсації з користувача неліцензійного ПЗ. І як показує практика, даний позов буде задоволений. Тому простіше, повторимо, купити ліцензійне ПЗ. Наприклад, BAS Бухгалтерію Базова версія коштує 2 240 грн на одного користувача або BAS Бухгалтерія Проф версія (можна підключити більше користувачів), що коштує 6 690 грн, а це значно менше, ніж штраф + витрати від вилучення комп'ютерів, чи не так?

До якогось часу в Україні авторське право було чітко прописано, але не контролювалося ніяк. Однак останнім часом ситуація змінилася: все частіше органи влади здійснюють перевірку законності використання програмного забезпечення на підприємствах і все частіше винні караються. Перевірки такого роду мають право здійснювати: держінспектор з питань інтелектуальної власності, держслужба по боротьбі з економічною злочинністю, прокуратура, а також податкова інспекція.

Визначити ліцензійне ПЗ встановлено на комп'ютері чи ні можна переглянувши первинні документи на покупку ПЗ, ліцензію, яка видана автором, цивільний договір з автором, голограми і інші письмові підтвердження.

Хто ж несе відповідальність?

Відповідальність за використання неліцензійного ПЗ несе керівник підприємства. Також відповідальність несе системний адміністратор, якщо на підприємстві виданий наказ про те, що відповідальність покладається на конкретну посадову особу.

Буває, що співробітники самовільно встановлюють якесь неліцензійне ПЗ, а керівник і знати не знає про це. Тоді можливий варіант видати наказ на підприємстві, що працівник, за яким закріплений комп'ютер несе особисту відповідальність за установку неліцензійного ПЗ. Директор, звичайно, в будь-якому випадку несе відповідальність, але в такому випадку вона буде набагато менше, а грамотний адвокат взагалі може звести нанівець негативні наслідки для керівника.

Як висновок, ми все-таки рекомендуємо використовувати ліцензійне ПЗ, в тому числі BAS!


Возврат к списку